Živý plot z jabloní: Praktický průvodce výsadbou a péčí
- Výběr vhodných odrůd jabloní pro živý plot
- Správná vzdálenost mezi stromy při výsadbě
- Příprava půdy a doba výsadby
- Základní tvarování mladých stromků
- Pravidelný řez a údržba živého plotu
- Ochrana před škůdci a chorobami
- Hnojení a zálivka jabloňového plotu
- Sklizeň a využití plodů
- Kombinace s jinými rostlinami v plotu
- Zimní ochrana mladých stromků
Výběr vhodných odrůd jabloní pro živý plot
Pro vytvoření krásného ovocného živého plotu z jabloní musíte nejdřív vědět, co vlastně chcete. Klíčem k úspěchu jsou menší až středně velké odrůdy, které se dobře větví a tvoří hustou korunu. Zkušenosti ukazují, že spolehlivě funguje třeba Idared - roste tak akorát a hezky se větví. Stejně dobře poslouží i Golden Delicious nebo Jonagold, které se snadno udržují a zvládnou pravidelné stříhání.
Myslete na to, že jabloně potřebují kamarády pro opylení. Nejlíp je dát dohromady aspoň dva až tři různé druhy, které si spolu rozumí. Třeba Rubín s James Grieve jsou jako stvořené jeden pro druhého, stejně jako Melodie s Angoldem. Navíc se o ně staráte podobně a dozrávají ve stejnou dobu.
Skvělou volbou jsou i naše staré české odrůdy - jsou menší, odolné a nemají žádné velké nároky. Třeba takové Panenské české nebo Matčino vám dají skvělá jablka a navíc se s nimi nenadřete. Jsou zvyklé na naše počasí a nepotřebují tolik postřiků jako moderní odrůdy.
Chcete mít jablka postupně celou sezónu? Zkombinujte rané odrůdy jako Vista Bella nebo Julia s pozdějšími jako Topaz nebo Rubinola. A nezapomeňte na odolnost proti mrazu a nemocem - odrůdy jako Florina nebo Resista si poradí se strupovitostí, Rajka nebo Selena zase zvládnou i tužší zimu.
Pro parádu po celý rok vybírejte jabloně, které na jaře krásně kvetou a na podzim se jejich listy zbarví do zlatova. Odrůdy jako Rondo nebo Red Topaz se na podzim chlubí nádhernými červenými jablky, což vypadá úžasně. A když zvolíte kompaktní odrůdy jako Goldstar nebo Rozela, budete mít hustý, pěkně upravený plot v každém ročním období.
Správná vzdálenost mezi stromy při výsadbě
Založit jabloňový živý plot není jen tak - správné rozestupy mezi stromy jsou naprostý základ pro to, aby plot vypadal krásně a plnil svůj účel. Víte, co je nejlepší? Dát stromky zhruba metr od sebe. Když jsem nedávno pomáhal sousedovi s výsadbou, drželi jsme se osvědčeného pravidla: menší plot, menší mezery.
Představte si, že vytváříte živou stěnu - nesmí být ani řídká jako řešeto, ani nacpaná jako sardinky v konzervě. Když plánujete víc řad, nechte mezi nimi aspoň metr a půl místa. To se vám později stonásobně vrátí při česání jablek nebo stříhání větví.
Rozestupy nejsou jen čísla na papíře - je to o budoucnosti vašeho plotu. Moc nahusto? Stromy si budou krást slunce a živiny. Moc daleko? Plot bude řídký jak záclona po můrách. Zlatá střední cesta je tady klíčem k úspěchu.
Myslete dopředu - potřebujete se mezi stromy pohodlně protáhnout s nůžkami nebo žebříkem. Nechte si kolem plotu aspoň osmdesát čísel volného prostoru. Věřte mi, při sklizni budete za tenhle prostor navíc vděční.
Nezapomeňte na sousedské vztahy - plot sázejte minimálně metr a půl od hranice pozemku. Jednou jsem viděl, jak se dva sousedi hádali kvůli přerostlým větvím - tomu se radši vyhněte.
Než první stromek zasadíte, pořádně si připravte půdu. Každý strom potřebuje svůj prostor i pod zemí. Jámy kopejte tak šedesát na šedesát centimetrů - to dá vašim jabloním perfektní start do života.
Příprava půdy a doba výsadby
Založit jabloňový živý plot není žádná věda, ale chce to pořádnou přípravu a správné načasování. Půdu musíte začít chystat s pořádným předstihem - nejlíp už pár měsíců dopředu. Nejdřív se zbavte všech těch otravných plevelů, co se tam drží jak klíšťata - hlavně pýru a pcháče. Pak vezměte rýč nebo pluh a pořádně půdu prokypřete, aspoň do hloubky 30-35 centimetrů. A nezapomeňte přihodit pořádnou porci kompostu nebo uleželého hnoje - mladé jabloňky jsou pěkně hladové!
Nejlepší čas na sázení je na podzim, tak od půlky října do konce listopadu, než přijdou mrazy. Proč? Stromky mají klid na zakořenění, využijí zimní vláhu a na jaře vyrazí jako první. Jasně, můžete sázet i na jaře, ale to musíte být rychlí jako blesk - nejpozději začátkem dubna, než se stromky probudí.
Příprava záhonu je základ úspěchu. Udělejte si pás aspoň 80 čísel široký, pořádně ho prokypřete do hloubky půl metru a vysbírejte všechny kameny a kořeny, co tam najdete. Máte těžkou, jílovitou půdu? Přihoďte trochu rašeliny nebo písku. Jabloňky mají rády pH mezi 6 a 7, tak to ohlídejte.
Pro každý stromek vykopejte pořádnou jámu, tak 60x60x60 centimetrů. Na dno dejte vrstvu štěrku nebo keramzitu - to je taková pojistka proti přemokření. Zeminu pak namíchejte jako koktejl - třetina původní, třetina kompostu a třetina zahradnického substrátu.
První rok je pro plot kritický, takže zálivku nepodceňujte. Nejlepší je rovnou nainstalovat kapkovačku, ušetříte si spoustu běhání s konví. A mezi stromky nasypte pořádnou vrstvu mulče - může to být sláma, štěpka nebo kůra, hlavně ať je vrstva aspoň 10 centimetrů. Udrží vlhkost a nedá šanci plevelům.
Živý plot z jabloní je jako malované plátno, které se mění s každým ročním obdobím. Na jaře nás vítá záplavou květů, v létě chrání svým stínem, na podzim nás odmění sladkými plody a v zimě nám ukazuje krásu své kostry
Ludmila Procházková
Základní tvarování mladých stromků
Pro vytvoření kvalitního živého plotu z jabloní je správné tvarování mladých stromků naprosto zásadní. Víte, že všechno začíná hned v prvním roce? To první velké stříhání může být pro každého zahradníka docela těžké - zkrátit mladé stromky na pouhých 40-50 centimetrů není nic jednoduchého. Ale věřte mi, že bez toho to prostě nejde.

Během roku musíte pravidelně zaštipovat nové výhonky, jakmile dorostou asi do 20-25 centimetrů. Je to jako když stříháte vlasy - čím častěji to děláte, tím hustší budou. A nezapomeňte na spodek plotu, ten potřebuje extra péči, aby nezůstal řídký a holý.
V druhém roce přichází to nejdůležitější - vytváření konečného tvaru. Představte si lichoběžník - širší dole a užší nahoře. Proč? Aby sluníčko mohlo prozářit celý plot. Spodek necháme široký asi 60-70 centimetrů a vrchní část o něco užší, třeba 40-50 centimetrů.
Pro běžnou zahradu je nejlepší výška mezi 160 a 180 centimetry. To akorát, že? Dosáhnete na všechno bez štaflí a plot přitom poskytne dostatečné soukromí. Jabloně rády vystřelí nahoru jako rakety, takže je musíte trochu krotit a nutit je, aby rostly i do stran.
Načasování je při stříhání všechno. Hlavní řez dělejte na konci zimy, než se stromy probudí. Pak už jen během roku upravujete, co je potřeba. Používejte ostré nůžky - s tupými byste stromům spíš ublížili.
Nesmíte to ale přehnat - když budete stříhat moc, jabloně vám neporodí. Je to jako s každým živým tvorem - potřebuje prostor pro život a růst. Některé větvičky proto nechte delší, ať mají kde nasadit květy a později plody.
Nezapomínejte průběžně odstraňovat nemocné nebo pokřivené větve. Je to jako když si čistíte zahradu od plevele - musíte to dělat pravidelně, aby byl plot zdravý a krásný.
Pravidelný řez a údržba živého plotu
Péče o jabloňový živý plot je jako umění - vyžaduje cit, trpělivost a správné načasování. Nejdůležitější je pochopit, kdy a jak zasáhnout, aby naše stromky prospívaly a dělaly nám radost.
Na konci zimy, když se příroda pomalu probouzí, přichází čas na hlavní řez. To je ta pravá chvíle pustit se do odstranění všeho, co našim jabloním škodí - nemocných větviček, těch křížem krážem rostoucích výhonů, co si navzájem překáží, i suchých větví, které už jen zbytečně zabírají místo.
Během roku pak naše jabloně potřebují naši pozornost stejně jako děti - je třeba je občas usměrnit a vytvarovat. Pravidelné kontroly zdraví stromků by se měly stát naší rutinou. Mšice nebo různí obaleči dokážou nadělat pěknou neplechu, když je včas neodhalíme.
Výživa a voda jsou základem života - platí to pro nás i pro stromy. Na jaře potřebují pořádnou dávku vitamínů v podobě dusíkatého hnojiva, v létě zase ocení draslík a fosfor pro lepší násadu květů. S vodou to nesmíme přehánět - lepší je zalévat důkladně, ale méně často.
Tvarování během sezóny je jako pravidelná návštěva kadeřníka - v červnu první úprava, v srpnu další. Plot by měl být dole širší než nahoře, aby světlo dosáhlo i ke spodním větvím. Před zimou ještě jeden lehký sestřih, úklid spadaného listí a můžeme s klidným svědomím nechat naše jabloně odpočívat.
A nezapomeňme na mladé stromky - ty potřebují extra péči a ochranu před zimou, aby je nezničila zvěř nebo mráz. Je to jako když malým dětem v zimě navlékáme teplé oblečení - i stromy potřebují svou zimní výbavičku.
Ochrana před škůdci a chorobami
Jablůňky v našem živém plotu si zaslouží pořádnou péči - vždyť kdo by nechtěl sklízet zdravá a šťavnatá jablíčka? Největší starosti nám obvykle dělají ti nejmenší nezvaní hosté: mšice, obaleči a svilušky. Když vidíte zkroucené lístky nebo lepkavou medovici, máte jasno - mšice už se nastěhovaly. Naštěstí si s nimi poradí i babičkovské metody jako výluh z kopřiv.
Pak je tu náš starý známý - obaleč jablečný. Tenhle malý motýlek dokáže nadělat pěknou neplechu, ale máme proti němu fígl - feromonové lapače. Ty nám prozradí, kdy je čas zasáhnout, aby se nám jablíčka neproměnila v červivý hotel.
Strupovitost je jako mor našich jabloní - tmavé skvrny na listech a zkorkovatělé fleky na jablkách nikoho nepotěší. Nejlepší obrana? Poctivě hrabat spadané listí a při vlhkém jarním počasí nezapomenout na preventivní postřik.
Když uvidíte bělavý povlak jako by někdo posypal stromy moukou, máte co do činění s padlím. Tady pomůže dobrý průklest, ať může vzduch volně proudit. Někdy je ale situace tak vážná, že bez fungicidů se neobejdeme.
Zdravé jabloně v živém plotu potřebují hlavně naši pozornost. Je to jako s námi - přiměřená strava a správný pitný režim dělají divy. Přehnané množství hnojiva nebo zálivky může nadělat víc škody než užitku.
Pro ty, kdo dávají přednost přírodě, existuje spousta osvědčených receptů - česnekový postřik nebo přesličkový výluh umí zázraky. Občas ale musíme sáhnout i po silnějších zbraních - to když už je situace opravdu vážná.
A nezapomeňte - pravidelné tvarování a prořezávání není jen pro krásu. Díky tomu můžou stromy lépe dýchat a rychleji osychat, což jim pomáhá bránit se proti chorobám. Však to znáte - i jabloně potřebují občas zajít ke kadeřníkovi!

Hnojení a zálivka jabloňového plotu
Kdo by si pomyslel, že péče o jabloňový živý plot může být tak zajímavá? Základem úspěchu jsou dvě věci - správná zálivka a hnojení. Představte si ty mladé stromky jako miminka - v prvních letech potřebují extra péči a pozornost, hlavně když je sucho.
Zalévejte brzy ráno nebo večer, když slunce tolik nepálí. Víte, jak poznáte správné množství vody? Půda by měla být jako dobře vymačkaná houba - vlhká, ale ne přemočená. Přelití je stejně špatné jako málo vody - kořínky by mohly zahnít a to by byla škoda.
Co se týče hnojení, příroda nám dává jasný signál. Když na jaře jabloně začnou pučet, je čas na dusík - dejte jim snídani, aby měly sílu na nové výhonky. Během roku pak přidávejte vyvážená hnojiva. Nejlepší službu udělá kvalitní kompost nebo uleželý hnůj - je to jako vitamínový koktejl pro vaše stromy.
Podzim je čas na speciální péči - draslík a fosfor jsou teď důležitější než jindy. Je to jako zimní kabát pro stromy - pomůže jim připravit se na chladné měsíce. Ale pozor, s hnojením to nepřehánějte! Přehnojené stromy jsou jako rozmazlené děti - rostou rychle, ale jsou náchylnější k nemocem.
Nejkritičtější období pro zálivku je, když stromy kvetou a nasazují plody. To je jako když těhotná maminka potřebuje jíst za dva - stromům nesmí chybět voda, jinak květy a malé plody opadají.
Skvělý trik je mulčování - pokryjte půdu pod stromy slámou nebo štěpkou. Je to jako deka, která drží vlhkost, brání plevelům a postupně se mění v živiny. V zimě navíc chrání kořeny před mrazem.
Sledujte své stromy pozorně - jsou jako otevřená kniha. Žluté listy volají po dusíku, fialové po fosforu. S pravidelnou péčí a trochou lásky se vám jabloňový plot odmění nejen krásou, ale i spoustou šťavnatých jablek.
Sklizeň a využití plodů
Znáte ten úžasný pocit, když procházíte kolem voňavého jabloňového živého plotu a vidíte ty nádherně dozrávající plody? Je to jako malý poklad na dosah ruky.
Parametr | Živý plot z jabloní | Klasický živý plot (thuje) |
---|---|---|
Výška plotu | 2-3 m | 2-4 m |
Vzdálenost sazenic | 80-100 cm | 50-70 cm |
Doba růstu do plné výšky | 3-4 roky | 4-5 let |
Užitková hodnota | Plody k jídlu | Pouze dekorativní |
Údržba za rok | 2-3x | 3-4x |
Životnost | 30-50 let | 20-30 let |
Každý rok od konce srpna do října nastává to pravé jabloňové období. I když jsou tyhle plody menší než ty z velkých stromů, věřte mi, že jejich chuť je prostě božská. Každé jablíčko v sobě ukrývá koncentrovanou chuť a vůni léta.
Pamatuju si, jak nás babička učila správně sklízet - jemně zatočit, lehce potáhnout nahoru a hotovo. Žádné divoké třesení nebo mlácení do větví! To by byla škoda pro příští rok. A co s těmi spadanými? No přece rovnou na mošt nebo do kompotu!
Správné skladování je polovina úspěchu. Ideální je chladnější místnost kolem 2-4°C, kde jablka vydrží jako ze škatulky. Když je pak v zimě vytáhnete, jsou pořád jako čerstvá ze stromu.
Co všechno se dá z takových jablek vykouzlit? Začněme třeba domácím moštem - to je naprostá klasika a vitamínová bomba. Sušené křížaly jsou zase perfektní mlska pro děti místo bonbónů. A jablečný ocet? Ten je hotový zázrak nejen v kuchyni!
Kdo by nemiloval vůni čerstvě upečeného štrúdlu nebo jabkového koláče? Stačí plody pořádně omýt, vykrojit červavé části a můžete se pustit do pečení. Kvalitní suroviny jsou základ každého dobrého receptu.
A víte, co je na tom všem nejlepší? Že se o tu jabloňovou radost můžete podělit se sousedy nebo ji nabídnout na místním trhu. Není nic hezčího než vidět, jak vaše výpěstky dělají radost i ostatním.
Kombinace s jinými rostlinami v plotu
Chcete oživit svůj živý plot z jabloní? Správná kombinace různých rostlin dokáže doslova kouzla. Představte si, jak váš plot hraje barvami od časného jara až do pozdního podzimu.
Začněme třeba zlaticí - ta vám rozsvítí zahradu svými žlutými květy ještě když je všude šedo. A než se nadějete, rozkvetou jabloně a celá zahrada se promění v voňavou svatební kytici. Pod stromy si zasaďte levanduli - nejenže nádherně voní, ale ještě vám pomůže zahnat škůdce a přiláká včelky a motýly.
Pro opravdu působivý efekt zkuste přidat plamének nebo přísavník. Jak se vinou nahoru mezi větvemi, vytváří úžasnou přírodní stěnu. Jen je musíte občas zkrotit, aby jabloním nedělaly moc velkou konkurenci. A co takhle přidat pár keříků rybízu? Nejen že budete mít čerstvé ovoce do koláče, ale vytvoří taky hezký přechod mezi trávníkem a vyššími stromy.

Na jaře vám pod jabloněmi můžou vykvést narcisy nebo tulipány - představte si ten koberec zlatých a červených květů pod růžovobílými jabloňovými květy. A když odkvetou, jejich listy se samy zatáhnou a nebudou překážet.
Pro moderní touch zkuste přidat okrasné trávy. Jak se vlní ve větru, dodají vaší zahradě život i v době, kdy nic nekvete. V zimě se jejich stébla pokryjí jinovatkou a vytvoří pohádkovou scenérii.
Pamatujte, že krásná zahrada je jako dobře složená písnička - potřebujete správný rytmus a harmonii. Vybírejte rostliny, které se budou dobře doplňovat nejen vzhledem, ale i nároky na péči. A nebojte se experimentovat - někdy i nečekané kombinace vytvoří ten nejkrásnější výsledek.
Zimní ochrana mladých stromků
Zimní péče o jabloňový živý plot není žádná věda, ale chce to myslet dopředu. Nejdůležitější je začít s přípravou včas, než udeří první pořádné mrazy. Však to znáte - jednou to odložíte a najednou je pozdě.
Kořeny jsou základ všeho, a proto je musíme pořádně ochránit. Nahrňte kolem stromků vrstvu slámy nebo listí asi 15 centimetrů vysokou. Jen pozor, ať mulč není přímo u kmínku - to by mohlo způsobit víc škody než užitku. Je to jako s teplou šálou - nesmí být moc těsná, aby se pod ní nezapařil krk.
A co naše zimní nezvaní hosté? Srnky a zajíci si rády pochutnají na mladé kůře, proto kmínky obalte plastovými chráničkami nebo pletivem aspoň metr vysoko. V místech, kde je hodně vysoké zvěře, radši přidejte ještě kousek navíc - lepší dvakrát měřit než jednou řezat.
Sníh dokáže být pěkný prevít - větve se pod jeho tíhou často lámou. Proto je dobré je svázat k sobě jutovým provázkem. Jen to nepřežeňte s utahováním, stromek musí pořád dýchat.
Bílý vápenný nátěr na kmen je jako přírodní sluneční brýle. Zabraňuje tomu, aby se přes den kůra přehřála a v noci zase rychle zchladla. Prostě takový přírodní termostat.
Když meteorologové hlásí kruté mrazy, přehoďte přes plot netkané textilie. Použijte bambusové tyče jako nosnou konstrukci - textilie nesmí ležet přímo na větvičkách. Tohle je zvlášť důležité u mladých stromků, které ještě nemají vybudovanou odolnost.
Občas se na plot zajděte podívat i během zimy. Mulč se může sléhat, provázky povolit. Je to jako s malými dětmi - musíte je pravidelně kontrolovat. Až se jaro zeptá, co jste dělali v zimě, budete moct s klidným svědomím říct, že jste se o své jabloně dobře postarali.
Publikováno: 23. 06. 2025
Kategorie: domov